Koronawirus: od 20 kwietnia można robić sesje fotograficzne

Koronawirus: od 20 kwietnia można robić sesje fotograficzne

Paraliż gospodarczy spowodowany decyzjami rządu dotyka wszystkie branże. Fotograficzna nie jest od tego wolna. Informowaliśmy o tym w artykule “Co z zaliczkami” przy okazji odwoływania wesel. Problemem, który spotykał fotografów wiązał się z zaleceniem niewychodzenia z domu i noszenia maseczek. Od poniedziałku 20 kwietnia 2020 sytuacja ulega częściowej zmianie. Okazuje się, że będzie można już fotografować klientów w plenerze i studio.

Czy od poniedziałku można robić sesje fotograficzne?
Jak donosi portal TVN24: będzie można umówić się na normalną sesję plenerową. Konieczność noszenia maseczek (zgodnie z nowym rozporządzeniem) nie obowiązuje w sytuacjach, w których musimy zdjąć maseczkę by otrzymać usługę od usługodawcy.

Czy po 20 kwietnia jako fotograf będę mogła robić sesje zdjęciowe parom w plenerze? Jak wówczas będzie wyglądał obowiązek noszenia maseczek? Maria
Raczkowski: zależy, jaki to będzie plener. Co do zasady, noszenie maseczki w miejscach publicznych pozostaje obowiązkiem. Ale są pewne wyjątki. Jeżeli jednak chodzi o tego rodzaju szczególną usługę, jaką jest fotografowanie, to mamy również wyjątek w nowym rozporządzeniu, zgodnie z którym możemy zdejmować maskę, jeżeli jest to niezbędne do otrzymania usługi od usługodawcy, czyli – w tym przypadku – można fotografować bez zakładania masek.

Czy od poniedziałku można chodzić do fotografa?
Ucieszą się również fotografowie portretowi lub świadczący usługi w studio. Przepisy pozwalają na zdjęcie maseczki również w takich sytuacjach.

Czy od poniedziałku można iść do fotografa, żeby zrobić zdjęcie do dowodu? I jak, skoro wszyscy muszą zasłaniać usta i nos? fotograf
Raczkowski: tak, od jutra (20 kwietnia 2020) będzie można zdjąć maskę i będzie można świadczyć tego rodzaju usługę. Kiedy jest to niezbędne do świadczenia usługi, można zdjąć maskę.
Zatem: po dwóch miesiącach wracamy do pracy. Przynajmniej częściowo. Nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych i wesela stoją pod znakiem zapytania, ale bądźmy dobrej myśli. Być może światowy reżim sanitarny odpuści. Nie będzie się izolować całego społeczeństwa a jedynie grupy szczególnie zagrożone koronawirusem.

źródło: https://niezleaparaty.pl/sesje-fotograficzne-bez-maseczek/?fbclid=IwAR0d1_hbBKsNhKM0GIW2MdvW4b5_2wPAaGtbkbTM3nybcA2ecl--sq4q6Ds